Rozhovor s Míšou Burdovou o Křišťálech moci, psaní a vydávání knih již dnes a TADY

Rozhovor tohoto blogu s Míšou

8. března 2012 v 1:00 | Chlum@k |  Michaela Burdová
Byl jsem fakticky hodně rád, když Míša souhlasila s rozhovorem. Vyplnila ho moc hezky, teď jen doufám, že vás budou alespoň trochu zajímat mé otázky, protože to by byl jediný handicap na tomto rozhovoru. Mně samotnému se její odpovědi četly báječně. Míšo, ještě jednou moc děkuju!!!
Rozhovor v celém článku.
Jak se vám rozhovor líbí, pište do komentářů!!!


1.Což takhle začít od začátku (teď nemyslím od Poselství jednorožců). Jak se ti zrodila myšlenka na Křišťály moci?
Byla to úplná náhoda - jednou ráno jsem se probudila a najednou jsem věděla celý příběh. Nepamatuju si, jestli se mi o tom zdálo, nebo jak to vzniklo… prostě jsem ho věděla :D Hned jsem volala nejlepší kamarádce a společně jsme to probraly.

2. Uvažovala jsi při psaní Poselství jednorožců přímo o Křišťálech?
Myslím, že myšlenka na Křišťály se zrodila někdy během psaní posledního dílu Jednorožců - Záchrana Lilandgarie.

3.Kdy sis řekla, že hlavní postava celé série bude dívka? Chtěla ses trochu odlišit od Poselství, kde je hlavní postavou především kluk?
V jednorožcích jsou vlastně hlavní postavy dvě - Aranis a Veragin. Aranis je tu hlavní, ale většina příběhu je spíše odvyprávěna z Veraginova pohledu. U Křišťálů jsem věděla, že chci mít hlavní elfskou postavu mužskou a tak vzniknul Awrixel, později Sorgan. Tudíž se stala hlavní hrdinkou dívka. Také jsem chtěla trošku opak od Jednorožců, kdy byla dívčí postava princezna, tudíž měla důležité postavení, od narození velkou moc a všichni ji obdivovali… Hlavní postava v Křišťálech měla být opakem - obyčejná holka, která nemá nic, kromě lásky své matky a sestry a svého poklidného života. Pak se vše změní. Chtěla jsem ukázat, že i obyčejná dívka v sobě může najít sílu bojovat s velkým zlem.

4.Věděla jsi už na začátku, jak celá série skončí?
Ne úplně. Věděla jsem to hlavní, jak dopadne celý děj, ale osudy hrdinů se vyvíjely postupně.

5.Jak vypadá, když píšeš nový díl?
Píšu pouze na notebooku a převážně doma v obýváku, občas v pokoji. Vždy ráno a odpoledne, když mě přepadne múza, tak i večer, ale jen zřídka. Pracuji ve wordu a používám písmo Book Antiqua, velikost 12. Dobrý je i Times new roman, 12. Ráda si vyhraju s nadpisy kapitol nebo s názvy knihy, vybírám různá okrasná písma a velikosti. Většinou při psaní potřebuju klid a ticho, občas poslouchám hudbu, která mě uklidňuje a dodává inspiraci jako Two steps from hell, Enya, soundtracky (Pán prstenů, úžasný je od Transformers), někdy balady od Within temptation. Při tvoření nové knihy téměř vždy začnu s názvem, když ho vím, pak následují kapitoly. Když nevím název, píšu nejdřív kapitoly a název pak doplním.

6. Čím ses inspirovala při psaní Křišťálů moci?
Vždy se při psaní inspiruji vším možným kolem sebe… přírodou, rodinou nebo přáteli a jejich osudy, také ráda projíždím obrázky na netu, inspirují mě i různé myšlenky v jiných knihách, které mě chytí za srdce, nebo myšlenky v dobrých filmech.

7.Myslíš si, že se bude Minotaurus líbit? Nemáš obavy, jak čtenáři zareagují?
Samozřejmě, že mám obavy. Je to poslední díl a já ho psala s láskou jako všechny své příběhy, ale čím dál víc přitom cítíte ten tlak. Protože čtenáři mají nějaká očekávání. Každý od vás něco očekává a je těžké ta očekávání splnit. Vlastně je to nemožné, protože když píšete, vždycky musíte psát pro sebe, musíte psát srdcem, tak, jak to cítíte. A přitom doufat a věřit, že se očekávání všech fanoušků aspoň trochu přiblížíte a ukojíte jejich naděje možná jinak, než si přáli, ale přece budou spokojeni. Takže ano, doufám a věřím, že se bude Minotaurus líbit.

8. Tvůj původní název byly Křišťály spásy. Proč se to muselo změnit?
Rozhodlo tak nakladatelství. Já jsem z toho nebyla zrovna nadšená, protože se mi Křišťály spásy líbilo víc a stále se mi víc líbí. Myslím, že to byl originálnější a poutavější název. Ale prý to příliš zavánělo křesťanstvím… koneckonců, oni jsou odborníci, tak musí vědět, co dělají.

9. Změnily se i názvy jednotlivých dílů? Pokud ano, jaké byly původní?
Ano, změnily. První díl se měl jmenovat Poznamenaná (= v knize změněno na Vyvolená), dvojak Pán ohně, trojka zůstala a čtyřka byla Minotaurův labyrint.

10. Co se musí dělat s rukopisem, než jde do tisku?
Čeká ho spoustu úprav. Nejdříve ho musí schválit redaktorka, potom jde ke korektuře a nakonec provádím finální úpravy já, když mi ho redaktorka zašle vytištění domů k poslednímu zkontrolování.

11.A co obálka knihy? Můžeš si říct, co na ní bude, případně říct, že ji nechceš?
Většinou se nakladatelství zajímá o můj názor. Minotaurus je na obálce stvořený převážně podle mé představy  Také obálka Věže zkázy je přesně podle mých představ, asi je moje nejoblíbenější. Hodně mě překvapila dvojka, která mi vyrazila dech. Ano, obálka Hněv Pána ohně je NÁDHERNÁ a podle mě zatím nejhezčí. Zato s obálkou jedničky jsem moc nesouhlasila.

12.Může nakladatelství pozměnit děj?
Nevím, asi ano :D Ale podle mě to vždy záleží na autorovi, zda se nechá a přistoupí na podmínky. Já bych si nikdy do základního děje mluvit nenechala. Ráda přijímám rady a nápady nebo připomínky, kterými se pak případně řídím, ale děj bych neměnila.

13.Obálky tvých knih se ti líbí. Nechtěla by sis jednou své knihy ilustrovat sama?
Dřív jsem se toho bála, a proto jsem dala přednost profesionálovi, ale teď je ilustrace obálky mé vlastní knížky mým velkým snem a přáním. Ráda bych se také vrhla na ilustrace jiných knížek a doufám, když se mi podaří ilustrovat obálku vlastní nové knihy, že tímto bych mohla svou dráhu ilustrátora odstartovat :D

14. Když píšeš knihy, děláš si poznámky, popřípadě píšeš nějaké nápady někam do notesů?
Ano, mám spoustu, spoustu a spoustu poznámek :D Většinou si vše poznamenávám do počítače ve wordu, protože psaní na klávesnici je pro mě tisíckrát rychlejší než škrabání do notesů a čas je to, co je pro mě dnes velmi vzácné. Ke každému příběhu mám spoustu poznámek k ději, zápletce, postavám, místům… ke všemu :D

15.Kdy ti lidé začali nabízet besedy?
Začalo to díky Fragmentu, který mi sjednal mou první besedu pro základní školu ve Velkých Přílepech u Prahy. Potom se začaly objevovat další a další nabídky a dnes mám na každý a podzim a jaro v každém měsíci alespoň 2 nebo 3 besedy

16.Tvé město je na tebe asi pyšné, že?
To nevím, doufám v to. Minulý rok jsem dostala vyznamenání za literární přínos městu, tak snad ano. Nejvíce spolupracuji s naší městskou knihovnou a teď se snažím domluvit i výstavu obrazů v našem kulturním domě Josefa Suka, kde ke mně byl pan ředitel velmi vstřícný, za což jsem moc ráda a vážím si toho.

17.Poznávají tě fanoušci na ulici?
To zase ne :D Nebo nevím… lidé u nás ve městě si všímají a většina mě zdá z novin, tak na ulici koukají :D Ale ještě mě nikdo nezastavil, teda kromě známých a jednoho čtenáře .

18.Co budeš psát nyní?
Mám toho strašně moc v plánu! Ohledně románů je to Syn pekel, se kterým usiluji o vydání, pak jsou to dva nápady na mysteriózní romanci (jedno téma upíro-vlkodlačí, druhé o andělích) a v neposlední řadě mám rozpracovaný příběh o Snížkovi z Poselství jednorožců. Do toho ještě maluji obrazy a chystám další výstavy a také se chci vrhnout na komiks .

19. Budeš se někdy v budoucnu věnovat nějakému jinému žánru?
Stále říkám, že bych chtěla zkusit horor, a stále se k tomu nemám :D Teď začínám s novým žánrem a to mysteriózní romancí či jak to jinak nazvat… zkrátka romantický příběh s prvky mystična, nadpřirozena, fantasy a hororu. Takže se k tomu hororu pomalu, pomaloučku blížím :D

20. Fanoušci tě mají rádi. Nebojíš se, že bys je někdy zklamala?
Ten strach tu asi vždycky bude, ale snažím se ho nevnímat a nemyslet na to. Když píšete, nemůžete myslet na to, že se dílo nebude líbit, nebo že někoho zklamete, potom knihu nikdy nedokončíte. Každému se líbí něco jiného a každý má jiný vkus a názor, takže možnost, že se někomu netrefím do noty nebo se mu má nová kniha nebude líbit, je tu asi vždycky. Ale nevadí, příští třeba bude přímo podle vaše vkusu ;-)

21.Co bys doporučila těm, kteří se snaží napsat knihu?
Hodně trpělivosti, odvahy, čistou hlavu a jasné myšlenky. Musíte vědět, co chcete svým čtenářům sdělit. To je něco, co jsem se nedávno naučila, nebo se to spíš stále učím, a myslím, že tato rada je nedocenitelná. Je toho spousta, co je třeba o psaní a tvoření příběhů vědět, SPOUSTA! I já sama stále přicházím na nové a nové věci, které se musím učit, a objevuji chyby, o kterých jsem ani netušila, že se jich dopouštím. Psaní není jednoduchá záležitost, ale dá se naučit. Je to ovšem dlouhý proces. Doporučuji každému začínajícímu spisovateli, aby si sehnat knihu o tom, jak správně psát, skvělá je knížka "Jak napsat Bestseller", nebo "O psaní" od S. Kinga, či další tucty knih. Pokud máte možnost, navštěvujte kurzy tvůrčího psaní.

22. Myslíš si, že nakladatelství, které tě vydává, přijme všechny tvé knihy?
Tohle je těžká otázka a těžce se na ni odpovídá. Vím, že odpověď je ano i ne, protože už jsem si tím prošla. Ne, že by mě odmítli, spíš je to takový příslib. Zkrátka publikování knih není žádná legrace a často jsou s tím samé problémy a starosti a člověk je pak jako uzlíček nervů, ale… když něco milujeme, stojí za to o to bojovat 

23.Chtěla bys, aby se KM zfilmovaly? Kdyby ano, jakou zemí?
Chtěla bych  Ale určitě ne v Čechách. Nelíbí se mi české filmy (až na pár výjimek), ani čeští herci. Podle mě neumíme hrát. Navíc na to nejsou podmínky ani finance. A kdyby to měly být Čechy, tak jedině animovaně. Úžasné by ale bylo, kdyby se KM dočkaly filmové podoby v Anglii .

24.Napsal bys případně i scénář?
Do psaní scénáře se chci vrhnout. Je to věc, která mě hodně láká už nějaký čas a teď si sháním materiály k tomu, abych mohla nějaký scénář vytvořit… Jestli bych napsala scénář ke Křišťálům, nad tím jsem nepřemýšlela :D

25.Děkuju ti mnohokrát za rozhovor a za tvůj čas!!
Já děkuju


 

8 lidí ohodnotilo tento článek.

Komentáře

1 Thalia Thalia | Web | 8. března 2012 v 8:38 | Reagovat

Určitě je v celém článku? Jaksi ho tu nemám...

2 mb-fan mb-fan | 8. března 2012 v 13:30 | Reagovat

MĚLO BY TO TAM JÍT ;-)

3 Loki Loki | 8. března 2012 v 15:08 | Reagovat

Senzační otázky,pěkný rozhovor!

4 dolejskova-karina dolejskova-karina | Web | 8. března 2012 v 23:19 | Reagovat

úúúúúúúúúúúúúúža :DDD

5 Karolína K. 44 Karolína K. 44 | 9. března 2012 v 13:57 | Reagovat

[2]: Já jsem to tam taky neměla, ale teď to tak už mám, takže jdu číst:D.

6 Karolína K. 44 Karolína K. 44 | 9. března 2012 v 14:09 | Reagovat

Jé to bylo dobré. Takové netradiční otázky, asi bych je nevymyslela:D.

7 mb-fan mb-fan | 9. března 2012 v 21:24 | Reagovat

Jsem rád, že se Všem líbí!!! :-)  :-)  :-)

8 jane jane | 11. března 2012 v 12:48 | Reagovat

best rozhovor! super o tázky a odpovědi jak by smet :D

9 mb-fan mb-fan | Web | 12. března 2012 v 18:19 | Reagovat

jsem rád, že se všem líbí :)

10 Nika Nika | Web | 15. března 2012 v 22:20 | Reagovat

super rozhovor! Takový úžasně originální otázky a super odpovědi! :-D

11 Thalia Thalia | Web | 24. dubna 2012 v 15:56 | Reagovat

Super, moc ráda čtu rozhovory takovéhoto typu :-)

12 Kačka Kačka | 9. května 2013 v 8:41 | Reagovat

Úplně boží rozhovor. :-D

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama